Nejistota a strach z nového jsou zcela normální reakce naší psychiky z neznámého území. I když si možná myslíme, že bychom tyto pocity neměli zažívat, a nejraději bychom se jich jednou provždy zbavili, nejistota a strach jsou naše podvědomé mechanismy, které se nás ve skutečnosti jen snaží chránit. Abychom si v takové nepříjemné situaci pomohli, můžeme si v sobě nastavit regulační přístup, a to jak zevnitř, tak zvenčí, a nejlépe z obou stran najednou.
Vnitřní a vnější regulace - co to je? Vnitřní regulace zahrnuje nejrůznější techniky, které nám pomáhají zklidnit se a nastavit pozitivní myšlení. Vnější regulace se týká toho, co ve svém okolí mohu ovlivnit a čemu mohu dát směr sám. O obou si povíme podrobněji níže. |
Nepřehlédněte: Poradíme, jak uspět krátce po škole u pracovního pohovoru!
Míra, do jaké nás ovládá nejistota a strach souvisí s našimi zkušenostmi a s tím, jak jsme je prožívali v dětství. To znamená, že se do značné míry jedná o nevědomý proces a spíše ovládá nás, než abychom my ovládali jeho. Klíčem ke změně našeho emočního stavu je právě jeho uvědomění a přijetí. Pokud vás v nové práci frustrují silné pocity nejistoty a strachu, zkuste následující kroky:
Uvědomte si své emoce
Nejprve se podívejte do svého nitra a zjistěte, jaké emoce a pocity vás obklopují. Pojmenujte je. Jaké máte z těchto emocí pocity?
Všimněte si svých myšlenek
Pokuste se identifikovat myšlenky, které se objevují v souvislosti s těmito pocity a emocemi. Jsou to obavy, myšlenky, které se sabotují, nebo předpoklady o negativních důsledcích?
Přijetí emocí
Uvědomte si, že emoce a pocity, které prožíváte, jsou normální a přirozené. Nepřesvědčujte sami sebe, že byste neměli cítit strach nebo nejistotu. Místo toho si uvědomte, že tyto emoce jsou vaším vnitřním signálem a reakcí na novou situaci a že nakonec tedy pominou.
Buďte k sobě laskaví a milosrdní
Neodsuzujte se za to, co cítíte. Opakujte si, že jste v této práci noví a potřebujete čas na adaptaci a růst.
Sebedůvěra
Zamyslete se nad svými silnými stránkami a minulými úspěchy. Udělejte si čas na rekapitulaci svých schopností a důvěry v ně.
Zklidněte svůj dech
Ve chvílích, kdy vás přemáhají nepříjemné emoce se soustřeďte na dýchání. Dechové techniky jsou účinným nástrojem pro zvládání a překonávání strachu. Pomáhají zklidnit tělo i mysl, zlepšují koncentraci a podporují relaxaci. Jednou z takových technik je dýchání 4-7-8:
Komunikace a budování vztahů
Komunikace je klíčem k překonání nejistoty v novém pracovním prostředí. Aktivně se zapojte do rozhovorů s kolegy a manažery, shromažďujte informace o firmě a její kultuře. Pokud je to možné, vyhledávejte příležitosti k setkání s lidmi mimo pracoviště, například při obědech nebo přestávkách na kávu. Tímto způsobem si vybudujete sociální síť a budete se rychleji cítit součástí týmu.
Nebojte se klást otázky
Prvních několik dní je ideální čas na shromažďování informací. Pokud máte nějaké otázky, neváhejte se na ně zeptat. Nebojte se přiznat, že něco nevíte, spíše projevte ochotu se učit. Prokážete tím svou motivaci a snahu být v novém prostředí co nejefektivnější. Mějte na paměti, že první týden je obdobím učení a získávání zkušeností, nikoliv obdobím dokonalosti.
Ujasněte si očekávání
S novou prací často přicházejí nová očekávání a povinnosti. Pokud přesně nevíte, co od vás nadřízení očekávají, můžete se cítit nejistě, zda jste schopni je splnit. Požádejte svého nadřízeného o schůzku, na které s ním proberete své pracovní úkoly, cíle a očekávání. Zeptejte se, jaké konkrétní výsledky a výkony se od vás očekávají a jaké jsou prioritní úkoly. Získáte tak jasnější představu o tom, do čeho jdete.
Vytvořte si plán a stanovte si cíle
Překonání nejistoty může být snazší, pokud si vytvoříte plán a stanovíte jasné cíle. Zaměřte se na to, čeho chcete v nové funkci dosáhnout, a vytvořte kroky, které vás k tomu dovedou. Tyto cíle vám pomohou soustředit se na pozitiva a udržet si motivaci i v době nejistoty.
Udržujte si pozitivní přístup
Nejdůležitější je udržet si pozitivní přístup i v době nejistoty. Přijměte svou případnou nejistotu, připusťte si, že je to jen něco, před čím vás má ochránit, a pak zaměřte svou pozornost na dovednosti a silné stránky, které firmě přinášíte. Uvědomte si, že jste si tuto práci vybrali z nějakého důvodu a že jste schopni jí čelit. Věřte si!
V neposlední řadě buďte sami se sebou trpěliví.
Adaptace na nové pracovní prostředí je proces a vyžaduje čas. Naučte se přijímat své emoce, pracujte s nimi a pamatujte, že každý někde začíná. S odhodláním, otevřeností a sebevědomím můžete nejistotu překonat a mít z nové práce radost!
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
série peopleTOretail o sebevědomí vzniká ve spolupráci s Olgou Zimmermann
Olga je koučka, psycholožka, odbornice na psychologickou bezpečnost a konzultantka v oblasti pracovní pohody a vzdělávání dospělých. Více informací