Skip to main content
Blog > Duševní zdraví

Ptáte se, odpovídáme: Uspěju krátce po škole u pohovoru?

Ptáte se, odpovídáme: Uspěju krátce po škole u pohovoru?

Hledám si první stálou práci. Chodila jsem při škole na různé brigády (hosteska, servírka, hlídání dětí, atd.), příjem z nich mi ale nepokryje nájem, protože se s přítelem chceme přestěhovat do společného bytu. V docela dost inzerátech vidím, že firmy požadují na pozice, které by mě zajímaly, 2 a více let zkušeností. Co mám říct u pohovoru, abych se trochu odlišila od ostatních?” Marcela, 23 let, Liberec. 

Tvoje situace je mnoha mladým lidem dobře známá a věřím, že může být dost frustrující. Ve skutečnosti však pro zaměstnavatele nejsou důležitá léta praxe, ale energie, kterou do práce přinášíš. Pokud při pohovoru projevíš nadšení a ochotu učit se novým věcem, přijmou vás do práce mnohem dříve než někoho, kdo má dva roky zkušeností, ale žádné nadšení. 
Důležité je také zdůraznit, jak tvoje silné stránky odpovídají požadavkům v popisu práce. Pokud jsou jedním z požadavků dobré komunikační dovednosti, zkus zdůraznit své zkušenosti například ze školy, kdy jsi například pomohla vyřešit spornou situaci. Nebo pokud máš zkušenosti s prací ve studentských spolcích, zaměř se na to, co tě bavilo dělat. 
Je také dobré personalistovi přiznat, že ačkoliv nemáš dva roky zkušeností, rychle se učíš. 
A poslední rada - nenech se odradit popisem práce! Mnoho zaměstnavatelů si chce v dnešní situaci na trhu práce u sebe rozvíjet mladé talenty.

Hodně štěstí u pohovoru!

 

Přečtěte si také: Jak zjistit svoje silné a slabé stránky? 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

série peopleTOretail o sebevědomí vzniká ve spolupráci s Olgou Zimmermann

 

Olga je koučka, psycholožka, odbornice na psychologickou bezpečnost a konzultantka v oblasti pracovní pohody a vzdělávání dospělých. Více informací