Skip to main content
Blog > Well-being

O stresu: tělo nebo mysl?

O stresu: tělo nebo mysl?

Odkud se v nás bere stres?

Většinou jsme zvyklí brát stres jako o součást naší mysli. Poznáváme ho ve svých myšlenkách a často máme pocit, že by stres zmizel, kdybychom jej mohli vypnout. Dává to smysl, protože stres je nehmotný a neviditelný. Těžko si můžeme všimnout, kde začíná a končí, nemá barvu ani formu, stejně jako naše myšlenky. Ale stres je mnohem složitější. Do stresu se totiž zapojuje celé naše tělo. 

Když náš mozek rozpozná, že nás nějaká situace ohrožuje, naše tělo na ni okamžitě zareaguje. Řekněme, že v lese potkáte medvěda. Nemusíte si situaci racionalizovat, během necelé vteřiny vaše tělo dostane zimnici a co se stane dál? Buď utečete, popadnete největší balvan (připravíte se na boj), nebo ztuhnete (zamrznete). Tomuto jevu se říká reakce boj - útěk - zmrznutí (FFF) neboli stresová reakce, kterou řídí náš nervový a endokrinní systém. Jakmile se jedna ze stresových reakcí zapne, uvolní se do našeho krevního oběhu mnoho hormonů a neurotransmiterů, jako je adrenalin, kortizol a noradrenalin. Biochemický "koktejl" v uvnitř těla se změní, což způsobí, že se cítíme ve stresu. 

Ale nemusíme chodit do lesa. Kancelář, auto nebo dokonce i váš domov často bohatě stačí na to, abyste se dostali do stresu. Váš šéf není spokojen s vaším výkonem, klient překročil hranici slušné komunikace, rozpadá se vám manželství nebo jste právě přišli o práci. Biochemický koktejl je v tu ránu na světě. 

 

Zastavit tento pocit pouze pomocí naší mysli není možné, protože jde o fyziologii.Co můžeme udělat pro snížení stresu?

Ať už se jedná o jednorázovou stresovou situaci, nebo zrovna procházíte stresujícím obdobím svého života, existují kroky, která můžete podniknout, abyste svému tělu pomohli se rychleji zbavit stresových hormonů:

Adrenalin. Adrenalin se uvolňuje, když jsme rozzlobení nebo se cítíme v nebezpečí. V našem těle se hromadí velké množství energie, aby bylo připraveno k boji nebo útěku. V práci obvykle nemáme příležitost tuto energii spotřebovat, jakmile jsme vystaveni stresové situaci... Jediný způsob, jak se adrenalinu zbavit, je ho spálit fyzickou aktivitou. Můžete si udělat rychlou procházku po schodech, či pár dřepů a uvidíte, jak se budete během několika minut cítit lépe. 


Kortizol.
Tento hormon hromadí ve vašem těle velké množství energie kvůli tomu, abyste zvládli stresor. Problém je, když stresor přetrvává delší dobu. Tělo se začne vyčerpávat, což může vést k vážným zdravotním komplikacím. Proto se musíme i během stresu snažit udržet zdravý životní styl, jíst vyváženou stravu a minimalizovat zpracované potraviny, cukr a kofein. Zkuste zařadit dechová cvičení a dodržujte zdravý spánkový režim.

V období dlouhodobého stresu musíme vyvažovat "špatné" hormony těmi, které nám dělají dobře. Zde jsou složky, které mohou posílit váš biochemický "koktejl":

Endorfiny. Endorfiny se starají o aktivaci vašeho těla. Věnujte se sportu, tanci, choďte do sauny a na masáže, mějte častěji sex a lehejte si na akupresurní podložku. 

Serotonin. Ten je také stimulován cvičením (takže si na něm dejte záležet ;) ), ale také vystavováním pokožky slunci alespoň na 15 min každý den, konzumací chutných jídel (zejména lososa, krůtího masa, vajec, špenátu, semínek, sójových výrobků, ořechů), pozorováním krásných věcí, uklizeným prostředím, či výletem do přírody. Až se budete cítit lépe, je to serotonin uvolňovaný do těla!

Oxytocin. Oxytocin je spojen s intimitou. Být v blízkém a důvěrném vztahu s druhými, ať už se jedná o členy rodiny, partnera nebo přátele, nám dává pocit bezpečí a lásky. To je oxytocin. Také spolupráce s ostatními na nějakém společném smysluplném cíli, jako je charita, umělecké projekty nebo vývoj řešení, která přispívají ke zlepšení světa, podpoří produkci tohoto hormonu ve vašem těle. 

GABA. Neurotransmiter klidu a uvolnění se v našem těle uvolňuje, když cvičíme (opět!) a meditujeme! Zapojte se tedy do meditace i vy. Mimochodem, meditace také podporuje tvorbu melatoninu, což podstatně zlepšuje náš spánek.

Anandamid. Anandamid je neurotransmiter štěstí a duševní pohody. Pro zvýšení jeho množství se můžete podívat v televizi na komedii, smát se s přáteli nebo si dát hořkou čokoládu. A ano, pomáhá také cvičení. 

Stres. Ačkoli je neviditelný, jde o komplexní problém, který vyžaduje komplexní přístup. Snažte se do vašeho programu zařadit činnosti, kterým se můžete věnovat na denní a týdenní bázi. Váš biochemický koktejl je nezbytný pro vaši celkovou pohodu. série peopleTOretail o duševním zdraví jsou připravovány ve spolupráci s Olgou Zimmermann

 

Olga Zimmerman je koučka, psycholožka, odbornice na psychologickou bezpečnost a konzultantka v oblasti pracovní pohody a vzdělávání dospělých. Více informací