Skip to main content
Blog > Duševní zdraví

Návrat do práce po prázdninách: návod, jak si lépe zorganizovat čas a zvládnout shon kolem sebe

Návrat do práce po prázdninách: návod, jak si lépe zorganizovat čas a zvládnout shon kolem sebe

Blížící se konec léta v nás může vyvolat velmi smíšené až nepříjemné pocity. V angličtině dokonce existuje výraz end of summer blues, tedy smutek spojený s koncem léta. Často můžeme prožívat nostalgii a pocit, že léto uběhlo nespravedlivě rychle.

Pokud k tomu přidáme pracovní povinnosti, které nás čekají, a starosti spojené se startem nového školního roku, může to výrazně ovlivnit naši náladu a v některých případech dokonce vést ke stresu a úzkosti. Připomeňme si pár užitečných rad, jak se na období návratu do práce prakticky i psychicky připravit, abyste si zachovali klid a vyhnuli se stresu.  

Dovolená o prázdninách nám dává příležitost načerpat nové síly, relaxovat, odpočívat, a pokud ji dobře integrujeme, může nám posloužit jako zdroj energie pro následující měsíce. Co znamená Integrace? Je to naše shrnutí toho, co jsme během dovolené prožili a získali. K dobré integraci může posloužit malý rituál na konci léta, který nám umožní zachytit všechny jeho krásy a bohatství. 

Kromě toho je důležité zaměřit se na plánování. Dobrý plán a přehled o našich povinnostech nám pomůže vyhnout se stresu a zajistí hladký přechod z prázdninového odpočinku do pracovního tempa.  

Rituál ukončení léta 

Pokud se nám podaří vhodně začlenit zážitky a příjemné chvíle z dovolené do našeho každodenního života, můžeme i nadále těžit z jejich pozitivního vlivu na naši duševní pohodu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je rituál na konci dovolené, který nám umožní důkladně ocenit hodnotu, kterou nám dovolená přinesla. Tento rituál může zahrnovat meditaci, psaní deníku vděčnosti nebo sdílení vzpomínek s blízkými. 

Několik otázek, které vás mohou tímto rituálem provést: 

- Jaké byly vaše nejlepší okamžiky nebo zážitky letošního léta? 

- Jaké činnosti, místa nebo lidé vás nejvíce inspirovali? 

- Jak můžete tyto zdroje inspirace začlenit do svého života? 

- Za co jste toto léto nejvíce vděční a jak můžete svou vděčnost vyjádřit? 

- Jaké záměry nebo cíle byste si chtěli stanovit pro nadcházející sezónu a další období? 

- Jakou maličkost (nebo dvě🙂) můžete přidat do svého každodenního života pro rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a duševní pohodu? 

Možná se vám tento drobný rituál na konci léta zdá na první pohled nesmyslný nebo zbytečný. Opak je ale pravdou. I zdánlivě malé změny pohledu na běžné věci mohou vytvořit pozitivní energii a mít hluboký a obohacující vliv na naše duševní zdraví. 

Plánování je spolehlivá prevence proti stresu 

Správné plánování je spolehlivým nástrojem prevence stresu a udržení rovnováhy v našem životě. Ať už se jedná o pracovní povinnosti, školní úkoly nebo soukromé záležitosti, dobře zorganizovaný plán nám umožňuje mít v životě větší jasno a kontrolu. Zde je několik tipů pro dobré plánování:

Udělejte si seznam úkolů: sepište si vše, co musíte udělat po návratu do práce a pro přípravu dětí do školy. S přehledem vám může pomoci zápisník nebo plánovací aplikace.  

Rozvrhněte si čas (ale pamatujte na odpočinek): Udělejte si přehled o volném čase, který máte před návratem do práce, a naplánujte si, jak ho využijete. Nezapomeňte do něj zahrnout čas na odpočinek a regeneraci (bez tohoto bodu bude návrat bez stresu nepravděpodobný). 

Stanovte si priority úkolů: Nejdůležitější úkoly udělejte co nejdříve. Vyhnete se tak pocitu zahlcení a zvýšíte efektivitu. 

Delegujte úkoly a požádejte o pomoc: Pokud máte možnost, delegujte některé úkoly nebo požádejte o pomoc kolegy či členy rodiny. Například požádejte babičku, aby šla s dětmi nakoupit do papírnictví.  

Buďte k sobě laskaví: Připravte se na to, že věci nepůjdou hladce. Smířit se s tím, že některé věci nemusí jít hned, je důležité pro zachování vašeho klidu. 

Udělejte si na sebe čas: Nezapomeňte si vyhradit čas pro sebe a své zájmy ani po návratu do práce. Péče o sebe a rovnováha jsou klíčem k duševní pohodě.   

Návrat do práce po svátcích nemusí být tak stresující, jak se může zpočátku zdát. Díky plánování, osobním rituálům a péči o sebe si můžeme zachovat klid a rovnováhu i v okolním shonu. Díky těmto jednoduchým, ale účinným nástrojům se můžeme lépe připravit na nový pracovní rok a čelit výzvám, které nás čekají.

Doufám, že váš návrat do práce proběhne hladce a s pozitivním nadhledem, abyste si i po jeho skončení uchovali radost a energii ze skvělého léta. 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

tato série peopleTOretail vzniká ve spolupráci s Olgou Zimmermann

 

Olga je koučka, psycholožka, odbornice na psychologickou bezpečnost a konzultantka v oblasti pracovní pohody a vzdělávání dospělých. Více informací