Skip to main content
Blog > HR tipy

Ladíte vlastní životopis? Zkuste několik užitečných tipů

Ladíte vlastní životopis? Zkuste několik užitečných tipů

Během prázdnin a v čase dovolených máme čas se zastavit a přehodnotit priority. S tím často souvisí rozhodnutí změnit práci. Vyšperkování životopisu je prvním krokem k získání lepšího zaměstnání. Jak ho ale dobře sestavit a zvýšit šanci na to, že vás pozvou na pohovor? Přinášíme praktický návod na příkladu*, kterým se můžete při tvorbě vašeho životopisu inspirovat.  

Na co při psaní životopisu určitě nezapomenout?

Kontakt

V horní části životopisu vždy uveďte své celé jméno, adresu, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Před odesláním životopisu si vždy překontrolujte jejich správnost.  

Profesní shrnutí/cíl

Napište stručné, a výstižné shrnutí, které vyzdvihne vaše relevantní zkušenosti, dovednosti a kariérní cíle. Tuto část životopisu vždy přizpůsobte konkrétní pozici, na kterou se hlásíte. 

Pracovní zkušenosti - Správný příklad 

Uveďte své pracovní zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí (počínaje posledním zaměstnáním). K popisu svých úspěchů používejte tzv. akční slovesa (například: splnil/a, postavil/a, předčil/a, posílil/a, generoval/a, vyrobil/a, dokončil/a, připravil/a, dosáhl/a, zajistil/a, atd.), která dodají životopisu věrohodnost a posílí váš profil uchazeče o práci. Zkuste uvést i pár čísel, je důležité být co nejvíce konkrétní. Zmiňte například splněné prodejní cíle nebo zlepšené hodnocení spokojenosti zákazníků.  

Struktura s využitím odrážek je v pořádku, protože se v ní jednoduše orientuje. Je ale důležité držet se s popisem toho, co jsme na předchozí pozici dělali, při zemi. Nebuďte příliš struční, ale zároveň neprozrazujte detaily. Životopis by měl sloužit jako osnova, o kterou se během pohovoru budete opírat.  

Horší příklad 

V další části našeho ukázkového životopisu je jiná úprava náplně práce. To není správně (například u našich starších pracovních zkušeností, které si už tolik nepamatuje). Zde můžeme vidět, že kandidát přestal psát seznam s odrážkami. Je vždy lepší si vybrat jeden styl a u toho zůstat.  

Mnoho zaměstnavatelů používá k prvotnímu skenování životopisů systémy pro správu uchazečů (ATS). Chcete-li zvýšit své šance, že si vás v prvním kole všimnou, uveďte do životopisu relevantní klíčová slova. To pomůže sladit váš životopis s požadavky zaměstnavatele. V dalším příkladu je dobře a srozumitelně vidět kariérní postup uchazeče u předchozího zaměstnavatele, (visual merchandiser, store manager, area manager), což na budoucího zaměstnavatele působí dobře, protože to dokazuje schopnost kandidáta se vypracovat a rozvíjet se.  

V příkladu výše by bylo lepší se vyhnout jednoslovným popisům jako pouze „reklamace” či „inventury”. Proč? Tyto činnosti často vyplývají z titulu pracovní pozice a je škoda se namísto toho nepochlubit čísly. Hodí se přidat fráze jako: „zvýšil/a obrat prodejny o 42 %” nebo: „snížil/a fluktuaci v rámci týmu o 50 %.” 

Dovednosti

Zabývali jste se servisem pro zákazníky, prodejem zboží, správou skladu a zásob, visual merchandisingem, počítali jste na konci dne kasu, pracovali jste v rámci týmu? Vypíchněte tyto zkušenosti podle požadavků na konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Pokud například vypsaná pracovní pozice zahrnuje služební automobil, nezapomeňte uvést skutečnost, že máte řidičské oprávnění.  

Vzdělání 

Uveďte vaše nejvyšší dosažené vzdělání, certifikáty, kurzy a školení. Vše se počítá a nikdy nevíte, co vás odliší od zbytku jiných uchazečů. Nestyďte se proto vypsat i absolvovaná školení, která na první pohled nemají přímou spojitost s vaší kariérou, protože to ukazuje snahu se učit novým věcem.  

Váš životopis vždy drobně uzpůsobte každé pozici, o kterou se máte zájem ucházet. Nechte si svůj životopis ještě před odesláním překontrolovat (třeba od blízkého kamaráda), abyste se vyhnuli pravopisným a gramatickým chybám, které by mohly na potenciální zaměstnavatele udělat negativní dojem. Je naprosto běžné, že náboráři hledají online informace o kandidátech. Proto si zkontrolujte, jakým způsobem komunikujete na sociálních sítích. Pokud k životopisu přikládáte fotografii, měla by být profesionální. Fotografie z večírku, z výtahu, posilovny, nebo z pláže není vhodným typem fotografie k životopisu 😊. 

PS. Nezapomeňte váš životopis uložit se srozumitelným názvem – například JanNovak_CV_česky. Pokud dokument uložíte jako: <Honza2> a náborář si váš životopis uloží, snadno se může stát, že už vás jednoduše nedohledá a osloví raději kandidáta, který poslal životopis srozumitelný na první dobrou", a to včetně názvu souboru 😊 

Přejeme vám hodně štěstí na dalším pracovním pohovoru! 

 

-----

* uvedený příklad životopisu je smyšlený a každá případná podobnost s reálným životopisem konkrétního uchazeče o zaměstnání je čistě náhodná.