Skip to main content
Blog > Shopping Experience

Je tohle ještě vůbec nakupování? Na Floridě jsme navštívili tak trochu jiný obchod 

Je tohle ještě vůbec nakupování? Na Floridě jsme navštívili tak trochu jiný obchod 

Hotbins je nenápadná prodejna na předměstí Tampy na Floridě. Je to ráj pro všechny, co milují překvapení a obrovské slevy. Koncept je jednoduchý: Hotbins za zlomek ceny nakupuje palety zboží ze skladů dobře známých obchodů jako Amazon, Walmart, nebo Target. Nejčastěji jde o zboží, které dlouho leží na skladě, zákazníci ho vrátili, nebo se přestalo vyrábět. Hotbins jej následně prodává s obrovskou slevou.  

V pátek časně ráno se před obchodem tvoří dlouhé fronty návštěvníků. Právě to je den, kdy lze ve velkých bednách na kolečkách najít největší lákadla, jako například drony, vysavače, sportovní vybavení, bezdrátová sluchátka a spoustu dalšího. 

Ukázka toho, co se začne prodávat v pátek. Potřebujete kuchyňského robota, VR set, nebo novou přenosnou klimatizaci? Je tady k sehnání opravdu skoro vše.

Ve čtvrtek je v Hotbins zavřeno kvůli zavážce nového zboží. V pátek vše stojí 12 dolarů, v sobotu 10. Ceny postupně klesají až do středy, kdy se vše musí vyprodat a jednotná cena je tento den pouhé 2 dolary za kus. Obchod má několik pravidel. Prvním z nich je, že se žádná neprůhledná kartonová krabice nesmí před zakoupením otevřít. Občas je na krabici nalepený alespoň čárový kód, a tak na řadu přichází aplikace Amazonu, kterou lze použít jako skener pro vyhledání zboží. Některé krabice ale čárový kód nemají, takže se na vás buď usměje štěstí, nebo si domů odnesete zajíce v pytli. S tím souvisí druhé pravidlo. Zboží nelze reklamovat, ani vrátit. Prodavač pravidelně do mikrofonu připomíná, aby se k sobě všichni nakupující chovali ohleduplně, což se během naší návštěvy kupodivu děje. 

Dárky tady pořídíte opravdu levně

Selfie tyče, čepice, masky, kávovary, nabíječky, sety na umělé nehty, kosmetika... Krabic s neprodaným zbožím bylo v prodejně během naší návštěvy ve středu dopoledne, kdy vše stálo 2 dolary, stále hodně. „Dneska je tady docela klid ale v pátek, a hlavně v sobotu sem chodí davy lidí z širokého okolí. Já jsem tu minulé Vánoce koupila většinu dárků: značkovou elektrickou troubu, šaty pro dceru a bezdrátový reproduktor pro manžela. Zaplatila jsem asi 50 dolarů,” říká mi v jedné z uliček mladá žena z nedaleké Sarasoty.  

Uvnitř prodejny Hotbins v Tampě

Pohled do jedné z beden s krabicemi. Najdu něco, co se mi bude zrovna hodit?

Zdánlivě výhodný nákup s velkým otazníkem

Je na čase zkusit štěstí. Beru do ruky velkou a těžkou krabici, skenuji v aplikaci čárový kód a vidím, že ukrývá lustr v hodnotě 37 dolarů. Hledám dál. Nepotřebuji kapalinu do ostřikovačů, stěrače, cyklistický dres, rohožku, nebo snad sprchovou hlavici? Při tak nízké ceně to skutečně stojí za úvahu. USB-C nabíjecí kabel, který by mi ale skutečně přišel vhod bohužel nemohu najít. Moji pozornost upoutala nenápadná krabička. Po chvíli hledání na internetu jsem zjistil, že je od skryté kamery s původní cenou 64 dolarů. Rozhodl jsem se zkusit štěstí. Radost z výhodného nákupu ale končí po zaplacení, kdy jsem zjistil, že krabička obsahuje příslušenství, nikoliv však samotnou kameru.  

Nenápadná krabice ukrývá designový lustr. 

Konzumerismus a přebytek věcí, které nepotřebujeme

Obchody jako Hotbins pomáhají obrovským nadnárodním korporacím splnit jejich kvóty o 'zero-waste' a uhlíkově neutrálním fungování. Zjednodušeně řečeno za ně třetí strana likviduje zboží, které by jinak skončilo na skládce. Hotbins tvrdí, že prodá 100 % zboží, které nabízí. Zároveň ale nemůže ovlivnit, co s ním zákazníci po nákupu udělají.  

Hotbins je zkrátka jedna velká loterie. Někdy vyděláte, jindy zase ve frontě čekátě úplně zbytečně. I proto tento druh zábavy přitahuje obrovské množství lidí. Jen na sociálních sítích lze najít tisíce lidí, kteří si přeprodejem zakoupených věcí v obchodech jako právě Hotbins vydělávají nemalé peníze.

Nejen Američané by si ale možná měli nejprve položit otázku: skutečně si potřebujeme kupovat stolní větrák ve tvaru hamburgeru a další lampičku s logem, které vzdáleně připomíná Coca-Colu?