Skip to main content
Blog > Duševní zdraví

Ptáte se, odpovídáme: Jak zjistím své silné a slabé stránky, abych si mohla stanovit kariérní cíle?

Ptáte se, odpovídáme: Jak zjistím své silné a slabé stránky, abych si mohla stanovit kariérní cíle?

Snažte se hledat odpovědi uvnitř i vně, a tak si v prvním kroku vytvořte prostor pro sebereflexi. Zamyslete se nad tím, co děláte v práci nejlépe a co vám jde snadno. Může to být například komunikace se zákazníky, či organizace prodejní plochy. Činnosti, které nás nestojí mnoho energie a naopak nás nabíjejí, jsou naše silné stránky. A naopak ty činnosti, které nás baví nejméně a stojí nás hodně energie, jsou s největší pravděpodobností naše slabiny. 

Ve druhém kroku zjistěte zpětnou vazbu od ostatních. Zeptejte se kolegů, přátel nebo rodiny, co si myslí, že vám jde a na čem podle nich máte ještě zapracovat. Někdy vás pohled druhých pozitivně překvapí a otevře vám oči.

Informace o silných stránkách nás mohou nasměrovat k tomu, na co se v kariéře soustředit. Pokud je vaší silnou stránkou komunikace, můžete uvažovat o kariéře vedoucího. Slabé stránky nám zase napovídají, na čem musíme zapracovat. Chcete-li se tedy stát dobrým vedoucím a mít na starosti řízení prodejny, zkuste se například přihlásit na kurz základů účetnictví. 

Nesnažte se budovat kariéru z opačné strany. Bude vás to stát příliš mnoho energie. Zkrátka pracujte tam, kde to „šlape”, a postupně se učte nové věci, které vás na vaší cestě podpoří.

Silné a slabé stránky se v průběhu života mění. Když se na sebe podíváte nyní, a zpětně porovnáte uplynulých 10 nebo 15 let, je velká šance, že to, co jste kdysi považovala za slabinu, už vaší slabinou není! Věřte, že se vám to podaří.

Přečtěte si také: Osm tipů, díky kterým budete na dalším pohovoru jistější! 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

série peopleTOretail o sebevědomí vzniká ve spolupráci s Olgou Zimmermann

 

Olga je koučka, psycholožka, odbornice na psychologickou bezpečnost a konzultantka v oblasti pracovní pohody a vzdělávání dospělých. Více informací