Skip to main content
Blog > Trendy

Jak připravit mladé lidi na práci v retailu a přesvědčit je, aby zůstali?

Mladí lidé do 25 let si často potřebují rychle najít práci. V retailu je nyní více volných pracovních míst než kdy jindy, ale mnoho uchazečů se obává nastoupit na pozice, kde přicházejí do styku se zákazníky. Proč? Mají obavu, že toho v prvních týdnech v nové práci nebudou příliš vědět. Vzpomínáte si, jak jste chtěli poradit s nákupem nové zimní bundy a prodavači tam buď nebyli, nebo dělali něco jiného?

Obava mladých lidí, že se po nástupu do nového zaměstnání budou učit velmi pomalu, je v mnoha případech správná. V době, kdy probíhá většina náborů (typicky během vánoční a letní sezóny), jsou obchody pod obrovským náporem a na zaškolení zkrátka nezbývá čas. Manažeři prodejen potřebují své nejzkušenější kolegy spíše pro zajištění provozu prodejny, než aby předávali znalosti mladším kolegům. Organizovat celodenní školení formou seminářů je ještě složitější a stojí to navíc spoustu peněz. Plánování školení je náročné, když je prodejna otevřená celý den. Ve špičce se mezi kolegy často odehrávají situace plné stresu a chaosu, protože pomocný personál jednoduše nestíhá. To není dobré.

Jak si poradit s vysokou fluktuací lidí

Podle našich zkušeností z oboru dochází již během zkušební doby v průměru k 35 % fluktuaci asistentů prodeje.

Velkým značkám se ale daří udržet fluktuaci na rozumné úrovni. Ptáte se, proč zaměstnanci velkých značek obvykle zůstávají déle? Je to proto, že si HR oddělení začala uvědomovat důležitost kvalitního školení zaměstnanců. Například Walmart v USA používá brýle Oculus VR ke školení zaměstnanců o nejnovějších technologiích v prodejnách. Výsledek? Podařilo se jim zkrátit školicí moduly, které dříve zabraly 8 hodin v učebně, na pouhých 15 minut přímo v obchodě.

Mladí lidé jsou zvyklí na nejnovější technologie, zejména na aplikace k získávání nových znalostí. Je vědecky dokázáno, že lidé lépe vstřebávají informace, pokud se cítí bezpečně a pohodlně. Mnoho značek nyní začíná používat aplikace s reálnými scénáři vytvořenými ve virtuálním prostředí. Jste unavení po dlouhém dni? Žádný problém, školicí modul na vás počká, nebo si ho můžete zopakovat, kdykoli se vám zachce. Necítíte se dobře v situacích, kdy máte před ostatními kolegy hrát modelové situace? Vyzkoušejte si ji v pohodlí domova a poté si to vyzkoušejte až v práci. Lepší, že? Technologie e-learningu je nyní dostupná pro každého.

Retail se neustále mění a školení zaměstnanců musí jít s dobou. V peopleTOretail nyní zaznamenáváme u našich partnerů z řad renomovaných světových značek velký hlad po nejmodernější VR technologii. Těšíme se na budoucnost! 

 

Příjemné nakupování!

 

peopleTOretail