Skip to main content
Blog > Lidé

Filippo Recami z MaxPraga: "Po 25 letech podnikání se mi stále líbí, jak se módní průmysl každou sezónu mění"

Filippo Recami z MaxPraga: "Po 25 letech podnikání se mi stále líbí, jak se módní průmysl každou sezónu mění"
Filippo Recami je zakladatel společnosti MaxPraga s.r.o. Značku Max Mara uvedl na český trh, když v roce 1997 otevřel první obchod v Praze. Po tak dlouhé době si společnost MaxPraga s.r.o. vydobyla na českém retailovém trhu silnou pozici. S Filippem jsme si povídali o jeho profesní cestě, současné situaci a plánech do budoucna.

P2R: Kdy začala společnost MaxPraga v ČR růst?

Založil jsem ji v roce 1997 společně s otevřením prvního vlajkového obchodu Max Mara v Praze. V té době jsme byli u nás doslova průkopníky!

P2R: Můžete se podělit o nějaké zajímavé postřehy o podnikání v České republice?

Za 25 let činnosti jsme otevřeli mnoho dalších obchodů módní skupiny Max Mara, jako jsou Marella, Marina Rinaldi, Weekend Max Mara, a spolupracovali jsme s dalšími významnými italskými módními značkami (Liu Jo, Twinset, Woolrich a další). K rozvoji místního módního trhu jsme přispěli jako výhradní zástupce značek z našeho portfolia v Česku a na Slovensku. Staráme se o jejich distribuci, komunikaci a image.

Patříme mezi zakladatele italsko-české obchodní komory Camic, takže se považujeme za nedílnou součást retailového prostředí v Česku.

P2R: Kolik let vy osobně pracujete v retailu? Co se vám na něm nejvíce líbí?

V retailu pracuji již 12 let a stále miluji výzvy, které přichází s každou novou sezónou... je to jako hrát pokaždé znovu novou ligu, ve které se musíte neustále zlepšovat, abyste udrželi krok s konkurencí. Líbí se mi profesionalita lidí pracujících v tomto oboru, jejich nadšení a v neposlední řadě mám rád naše zákazníky.

No alt text provided for this image

P2R: Jak si ve své funkci udržujete energii a inspiraci?

Především odpovědností, kterou cítím za náš tým. Jsem obklopen skvělým týmem lidí, což je v této době, která je pro celý retail extrémně obtížná, opravdu důležité.

Moje rodina a přátelé jsou součástí mé energie a stability. Inspirací je stále zvědavost, která mě vždy poháněla dopředu.

P2R: Jak bojujete s nedostatkem lidí? Myslíte, že jsou typické pro retail a nebo pro Českou republiku?

Hlavní HR výzvy v České republice souvisejí s nízkou mírou nezaměstnanosti v posledních letech, která ovlivňuje retail a celkové ekonomické klima.

Typickým problémem pro retail je hledání nových talentů s kreativními a nebo technickými znalostmi v určitém segmentu provozu.

Při pohovorech s kandidáty na práci u nás mi nejvíce chybí širší úhel pohledu na retail a obchod, potažmo podnikání.

P2R: Jaké jsou pro vás 3 nejcennější vlastnosti člověka, který by chtěl pracovat v jednom z vašich obchodů?

Naší hlavní aktivitou je retail, síť našich prodejen a distribuce na B2B trhu. I když je jasné, že tzv. "hard skills" závisí na pozici, zda se jedná o práci v kanceláři nebo na prodejně. Tři hlavní vlastnosti, které u kandidáta oceňuji, jsou nadšení, schopnost pozitivního vztahu k ostatním lidem a tah na branku. Nedoceněnou a velmi cennou dovedností je pak schopnost a vůle nezatěžovat ostatní svými pracovními úkoly a naopak pomáhat druhým.