Skip to main content
Blog > Inspirace

Denim z Nîmes!

Denim z Nîmes!

Módní džínová klasika pochází z Francie

 

Věděli jste, že původ džínoviny lze vystopovat až do města Nîmes ve Francii, kde se v 17. století vyráběla odolná tkanina zvaná "serge de Nîmes"? Tato látka se vyráběla z kombinace vlny a hedvábí a byla pověstná svou pevností a trvanlivostí.

 

Koncem 18. století tato tkanina upoutala pozornost textilních výrobců v Anglii, kteří začali vyrábět podobnou látku s použitím bavlny místo hedvábí. Tato bavlněná tkanina se stala známou jako "denim", což je zkrácenina francouzského výrazu "serge de Nîmes".

 

Obliba džínoviny rostla i v 19. století, zejména ve Spojených státech, kde se z ní vyráběly pracovní oděvy, jako jsou montérky a džínsy. Slavná americká společnost Levi Strauss se na konci 19. století zasloužila o popularizaci džínsů tím, že vyráběla pevné a odolné denimové oděvy pro zlatokopy a kovboje.

 

Dnes se z denimu vyrábí široká škála oděvů, od džínů a bund až po sukně a šaty, a lidé na celém světě si jej oblíbili pro jeho odolnost, pohodlí a všestrannost. Kromě ikonické značky Levi's má denimové kousky ve svých kolekcích i Prada, Gap, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Gucci, Diesel a mnoho dalších. Klasika zkrátka nestárne!